„Latarnikiem” na Hel

Estimated read time 3 min read

Trójmiasto, Władysławowo, Jastarnia, Jurata i Hel – już w sobotę (27 czerwca) do tych popularnych miejscowości wypoczynkowych dojedziemy marszałkowskim wakacyjnym pociągiem „Latarnik”. Nasza propozycja umożliwi pasażerom całodniowy pobyt na Helu i powrót w promieniach zachodzącego słońca do Bydgoszczy. „Latarnik” będzie kursować codziennie do 31 sierpnia.

–  Bezpieczna i komfortowa komunikacja w trakcie wakacji od kilku lat jest naszym priorytetem. Tegoroczne godziny przyjazdu i odjazdu „Latarnika” umożliwią podróżnym aż dziewięciogodzinny pobyt na Helu. Jestem przekonany, że z mieszkańcy regionu z zadowoleniem skorzystają z naszej oferty naszych letnich połączeń kolejowych – przekonuje marszałek Piotr Całbecki.

„Latarnik”

W drodze na Hel „Latarnik”, który rozpoczyna bieg na dworcu Bydgoszcz Główna, zatrzyma się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, a także w popularnych kurortach Półwyspu Helskiego – Kuźnicy, Chałupach, Jastarni i Juracie. Ciszące się dużym powodzeniem połączenie obsłuży spółka Arriva RP.

Kurs Latarnika został ułożony w taki sposób, aby w Laskowicach Pomorskich umożliwić przesiadkę pasażerom podróżującym z Grudziądza. Przewoźnik przygotował również promocyjne ceny biletów i możliwość skorzystania z tańszych atrakcji na Helu. Bilet rodzinny będzie kosztować 20% mniej, jednoczesny zakup biletu w dwie strony obniża cenę o 15%, a ulga dla grup (od 4 do 9 osób) wynosi 10% taryfy podstawowej.

Rozkład jazdy

 

„Borsuk” i „Rybitwa”

Miłośnicy spływów kajakowych, kojącej ciszy lasu i wypoczynku nad wodą dojadą do Tlenia (powiat świecki) naszym drugim sezonowym pociągiem „Borsuk”.  Od 27 czerwca do rozkładu jazdy wróci również trzeci sezonowy, weekendowy, bezpośredni pociąg „Rybitwa” z Torunia do Kołobrzegu.

Rekompensata finansowa czyli dopłaty Urzędu Marszałkowskiego dla wyłonionych w przetargu operatorów pasażerskich przewozów kolejowych (Arriva i Polregio) w 2026 roku wyniesie rekordowe 267 mln złotych. W tej kwocie uwzględniono również koszty opłat jakie ponosimy na dostęp do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 37 milionów złotych.

Samorząd województwa dysponuje własną flotą trzydziestu trzech pociągów, która systematycznie się rozrasta. W 2027 roku na tory wyjedzie kolejnych siedem nowoczesnych składów produkowanych obecnie przez bydgoską Pesę. Wartość kontraktu to 240 mln złotych, źródłem środków są nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 oraz budżet państwa.

W ogłoszonej ostatnio Zintegrowanej Sieci Kolejowej zostały zaprezentowane rządowe plany inwestycyjne, które znacząco wpłyną na jakość transportu zbiorowego mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.


(red.)

Mat. partnera. 

Fot. Agnieszka Bielecka dla Arriva

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza