0 3 min 3 lata

Policjanci, po raz kolejny przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi w różnorodny sposób pieniądze. Zgromadzone oszczędności nierzadko stanowią dorobek całego życia. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.

Popularne metody działania sprawców pozostają nadal niezmienne. Naciągacze próbują wzbudzić zaufanie, podając się za członka rodziny, policjanta, urzędnika, itp. Bez jakichkolwiek skrupułów proszą o sporą pożyczkę, która niekiedy stanowi dorobek całego życia. W rozmowie bazują na współczuciu, odnosząc się do przykrych zdarzeń losowych, które rzekomo ich dotknęły. Nieustannie przypominają, że sytuacja wymaga podjęcia bardzo szybkiej decyzji i musi pozostać w tajemnicy. Tacy ludzie są bezwzględni, wykorzystują często ufność seniorów, którzy w dobrej wierze starają się pomóc.

Wczoraj na terenie Tucholi doszło do dwóch oszustw. W pierwszym przypadku przestępcy podali się za policjanta. Zadzwonili na telefon stacjonarny do 76-letniej kobiety. Powiedzieli, że dane z jej dowodu osobistego zostały pozyskane przez nieuprawnioną osobę i posłużą do sfałszowania umowy kredytowej. Oszuści twierdzili również, że pieniądze zgromadzone na jej koncie bankowym są zagrożone i ta musi je jak najszybciej wypłacić. Seniorka wypłaciła ze swojego konta 25 tysięcy złotych i przekazała je mężczyźnie, który zjawił się pod jej drzwiami. Druga sytuacja wyglądała podobnie. Do 87-latki zadzwonił telefon. Osoba dzwoniąca podawała się za pracownika prokuratury. Twierdziła, że pieniądze, które kobieta otrzymywała podczas wypłaty emerytur są fałszywe i muszą zostać ponownie sprawdzone. W tym przypadku również do drzwi zapukał oszust. Seniorka straciła 20 tysięcy złotych.

<<<>>>

Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominamy, że policjanci NIGDY nie proszą nikogo o pieniądze. Jeżeli zabezpieczają gotówkę i majątek, to robią to tylko od przestępców, którzy zostali przez nich zatrzymani.

Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowym 112.


KPP Tuchola