40 lat temu ogłoszono stan wojenny

Estimated read time 4 min read

W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia w całym kraju uczcimy pamięć o osobach, które w trudnym okresie historii naszej ojczyzny straciły życie i wolność w wyniku represji ówczesnej władzy. Regionalne uroczystości odbędą się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Kowalewie Pomorskim, Potulicach (powiat nakielski) i Solcu Kujawskim (powiat bydgoski). Podczas niedzielnego koncertu marszałek Piotr Całbecki medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczy zasłużonych działaczy podziemnej opozycji antykomunistycznej.

W niedzielę (12 grudnia) z udziałem gospodarza województwa Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego przed kościołem św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy odsłonięty zostanie pomnik ,,W hołdzie Bohaterom Solidarności Robotniczej i Rolniczej”, po uroczystości odbędzie się msza w intencji ojczyzny.

Niedzielne obchody w Toruniu rozpocznie wycieczka po dziejach ,,Solidarności”. Spacer tematyczny rusza spod Centrum Sztuki Współczesnej o godzinie 10. Uczestnicy będą przemierzać zabytkowym autobusem toruńskie ulice, zwiedzą więzienne cele i podziemną drukarnię toruńskiego środowiska Solidarności, ustawioną przed centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Bilety w kasie CSW lub na stronie internetowej. Drukarnia będzie dostępna bezpłatnie dla odwiedzających do 14 grudnia: w piątek i poniedziałek w godzinach od 14 do 18, w sobotę od 11 do 18, w niedzielę od 10 do 20. Więcej informacji o drukarni.

Wieczorem w toruńskim CKK Jordanki zabrzmią piosenki zespołu Manaam z płyty ,,Nocny Patrol”. Teksty są odwzorowaniem wartości i emocji, które towarzyszyły społeczeństwu i tęsknoty za wolnością, pod uciskiem bezpieki. W widowisku pod kierownictwem Piotra Becińskiego wystąpią m.in. Renata Przemyk, Olga Szomańska, Alicja Szemplińska, Maciej Balcar, Janusz Radek i Piotr Furman. Występ poprzedzi część oficjalna, podczas której odbędzie się wręczenie odznaczeń państwowych i marszałkowskich medali Unitas Durat. Utwory z płyty ,,Nocny Patrol” zabrzmią także z bydgoskiej Filharmonii 17 grudnia, informacje na stronie Filharmonii Pomorskiej.

Około północy, po mszy w intencji ofiar stanu wojennego w Kościele Akademickim w Toruniu, gospodarz województwa złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą majowe patriotyczne demonstracje solidarnościowe.

W poniedziałek (13 grudnia) w Potulicach (powiat nakielski), wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złoży kwiaty pod wmurowaną w ścianę więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej. Wiązanki zostaną złożone także w Toruniu pod tablicami pamięci działaczy opozycyjnych więzionych w areszcie śledczym milicji obywatelskiej przy ulicy Wały Gen. Sikorskiego (obecnie siedziba wydziału kultury Urzędu Miasta Torunia) oraz wspominającą strajk rolników w budynku dawnych Cukrowni Toruńskich przy ulicy Kraszewskiego. Wieczorem budynek Urzędu Marszałkowskiego zabłyśnie w kolorach polskiej flagi, a ku pamięci ofiar sprzed czterdziestu lat pojawi się na nim zapalona świeczka – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. Zapraszamy do udziału w akcji ,,Zapal Światło Wolności”, szczegóły na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Jutro (11 grudnia) zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone książce ,,Opór społeczny przeciwko komunizmowi w Toruniu w obiektywie Artura Wiśniewskiego” w sali kinowej toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej o godzinie 17.

W grudniu historycy i związkowcy obradowali w Bydgoszczy podczas ogólnopolskiej konferencji „Stan Wojenny po 40 latach. Nowe spojrzenie”. Wydarzenie odbyło się w bydgoskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej, współorganizowane było przez Centrum Badania Historii ,,Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza także na wystawę „Stan wojenny 1981–1983”, która będzie dostępna w toruńskim parku pamięci ofiar zbrodni pomorskiej do końca roku. Więcej informacji na stronie IPN.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Fot. J. Żołnierkiewicz

solidarnosc.gov.pl/index.php?document=48

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza