„Bransoletki życia” – jest decyzja o kontynuacji

Estimated read time 2 min read

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zaprosił na dziś (10 sierpnia) do Torunia przedstawicieli wszystkich gmin w regionie, by rozmawiać na temat kontynuacji wojewódzkiego programu teleopieki domowej opartego na mobilnych urządzeniach, które monitorują funkcje życiowe i pozwalają w razie potrzeby wezwać pomoc. Obecnie obejmujemy nim 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych.

– Wiemy, że właśnie ten rodzaj wsparcia seniorów jest właściwy i oczekiwany. „Bransoletki życia” to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

– Dlatego zdecydowaliśmy, że program będzie kontynuowany w latach 2024-2026.

Na nasz opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz centrum operacyjne, które prowadzi marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo zarezerwowaliśmy dla osób o niskich dochodach, a także kombatantów i osób represjonowanych. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste – „bransoletka życia” to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum – nasz program teleopiekuńczy cieszy się dużym uznaniem także wśród naszych partnerskich regionów zagranicznych. Doświadczeniami w tej dziedzinie dzieliliśmy się z przedstawicielami administracji lokalnej z siedmiu krajów Unii Europejskiej w ramach  międzynarodowego projektu „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES).

Zobacz


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Andrzej Goiński

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza