Północny odcinek S5 – muszą się przygotować

Estimated read time 3 min read

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w odbywającym się w ubiegłym tygodniu w Grucie posiedzeniu Konwentu Samorządowców Powiatu Grudziądzkiego, poświęconym m.in. modernizacji dróg wojewódzkich w rejonie Grudziądza w związku z planowaną budową ostatniego północnego odcinka trasy szybkiego ruchu S5 Grudziądz-Ostróda.

Przebiegająca przez województwa warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie krajowa droga ekspresowa S5 Ostróda (Warmińsko-Mazurskie) – Bolków (Dolnośląskie) została już w większości wybudowana. Do zrealizowania zostały tylko dwa końcowe odcinki – na Dolnym Śląsku i właśnie Grudziądz-Ostróda (właściwie Nowe Marzy – Wirwajdy). Prace przygotowawcze dotyczące tego ostatniego fragmentu ekspresówki – które w ubiegłym roku budziły niepokój lokalnych społeczności w naszym regionie – mają się zakończyć do 2028 roku, sama inwestycja potrwa do 2032 roku. Już dziś musimy się na to odpowiednio przygotować, m.in. planując dostosowanie sieci dróg wojewódzkich i lokalnych oraz rozwijając lokalną infrastrukturę drogową w północno-wschodniej części województwa.

Samorząd województwa realizuje w tym rejonie zaplanowane już wcześniej duże inwestycje na drogach wojewódzkich. W tym roku odnowiliśmy kolejny 2-kilometrowy odcinek na tej trasie od miejscowości Goczałki do granicy województwa. Zadanie pochłonęło 2,8 mln złotych. W latach 2021-22 przebudowaliśmy ważny odcinek drogi wojewódzkiej nr 538 łączący Radzyń Chełmiński z Mełnem (4,5 km). Inwestycja pochłonęła blisko 6 mln zł. Obie inwestycje finansowane były z budżetu województwa.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją niezbędną do budowy obwodnicy Radzynia Chełmińskiego (koszt 600 tys. złotych). Odbyły się już konsultacje społeczne, przygotowywane są dokumenty niezbędne do uzyskania decyzji środowiskowej. 3-kilometrowa trasa otaczająca miasto od południa pozwoli wyprowadzić tranzyt z ulic, w tym z historycznego rynku i rejonu ruin zamku krzyżackiego. Szacowany koszt tej inwestycji to 40 mln złotych.

Planujemy  również inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na ważnych skrzyżowaniach. Europejskie Fundusze na lata 2021-27 zainwestujemy m.in. na budowę ronda w Mełnie na drodze wojewódzkiej nr 538. Poza tym przygotowujemy do doświetlenia przejść dla pieszych na drodze 534, łączącej m.in. Grudziądz z Radzyniem Chełmińskim i Wąbrzeźnem.

Na wojewódzki program modernizacji dróg wojewódzkich na najbliższe lata przeznaczamy 2 miliardy złotych. W ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (FEdKP 2021-2027), naszego programu regionalnego nowej perspektywy, na inwestycje drogowe, w tym m.in. nasz regionalny program budowy obwodnic, przeznaczamy 136 mln euro. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy też zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln zł na rozbudowę innych dróg). Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje i remonty o wartości blisko pół miliarda złotych.


(red.)

Mat. partnera.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza