SPORT. Europejskie sukcesy naszych kajakarzy

Estimated read time 3 min read

Racicach (Czechy) odbyły się mistrzostwa Europy w kajakarstwie klasycznym juniorów U20 i młodzieżowców U23. Kajakarki i kajakarze z Kujawsko-Pomorskiego zdobyli pięć medali – trzy srebrne i dwa brązowe.

Dwa srebrne medale wywalczył kanadyjkarz Juliusz Kitewski w kategorii młodzieżowców. Zawodnik bydgoskiego Zawiszy najpierw zajął drugie miejsce w finale C1 na 200 m. Drugi srebrny krążek stypendysta marszałka województwa wywalczył w parze z Krystianem Hołdakiem (AZS AWF Poznań) w olimpijskiej konkurencji C2 na 500 metrów.

– Juliusz jest utalentowanym kanadyjkarzem, o ustalonej renomie – mówi Waldemar Keister, prezes Stowarzyszenia Kajakowego Zawisza Bydgoszcz. – Po medale mistrzostw Europy sięgał już jako junior, więc jego sukcesy w Racicach nie były dla nas zaskoczeniem. Liczę, że podopieczny trenera Michała Ruczyńskiego za kilka lat będzie filarem reprezentacji seniorskiej i wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles 2028.

Wicemistrzynią Europy juniorek została Zofia Więcławska (KST Włókniarz Chełmża), która płynęła w osadzie z Dominiką Zimnoch w olimpijskiej konkurencji K2 500 metrów. Stypendystka marszałka startowała jeszcze w dwóch pozostałych konkurencjach olimpijskich –  K-1 i K-4 500m. W obu przypadkach rywalizację kończyła na znakomitym czwartym miejscu w Europie. Jej koleżanka klubowa Jagoda Stodulska zdobyła brązowy medal w C2 500 płynąc w osadzie z Amelią Marcinkowską (Orzeł Wałcz).

– To były bardzo udane mistrzostwa dla naszej reprezentacji – mówi Tomasz Szwed, trener kadry juniorek, na co dzień szkoleniowiec KST Włókniarz Chełmża. – Moje podopieczne (juniorki) sięgnęły po trzy medale, mieliśmy też dwa czwarte miejsca. Niezwykle cieszą mnie sukcesy Zosi Więcławskiej, która rośnie na topową kajakarkę. Teraz szykujemy się na mistrzostwa świata, które za dwa tygodnie odbędą się w Płowdiw (Bułgaria).

Drugi brązowy krążek przypadł w udziale Weronice Marczewskiej (UKS Kopernik Bydgoszcz), która finiszowała trzecia w konkrecji K1 na 1000 metrów w kategorii młodzieżowców (U-23). Osada K4 kobiet  U23 na 500 metrów w składzie: Julia Górska (Zawisza Bydgoszcz), Zuzanna Błażejewska (Włókniarz Chełmża), Weronika Marczewska i Martyna Jaskulska (obie Kopernik Bydgoszcz) zajęła piątą lokatę. Wszystkie kajakarski są aktualnymi stypendystkami marszałka województwa.

Kluby kajakowe z naszego województwa – Zawisza Bydgoszcz, Kopernik Bydgoszcz, Włókniarz Chełmża oraz WTS Astoria Bydgoszcz – korzystają ze wsparcia programu „Kujawy Pomorze Team”.