0 2 min 3 lata

24 czerwca 2021 r. w Krzywogońcu Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Sołectwa Krzywogoniec zorganizowało spotkanie integracyjno-aktywizujące podczas, którego przedstawiona została publikacja pn. „Wioski tematyczne w Borach Tucholskich”.

Stowarzyszenie złożyło wniosek do Partnerstwa „Lokalna Grupa Działania Bory Tucholskie” w 2020 r. Wartość całego zadania – to kwota 10.560,00zł., w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 „Dekel do borowiackiej grapy”.

Publikacja prezentuje wioski tematyczne leżące w krainie Borów Tucholskich. W naszym powiecie jest ich 8 i to dużo, w porównaniu z innymi regionami naszego kraju. To w Krzywogońcu, w 2005 roku powstała pierwsza wioska tematyczna  ( Wioska Grzybowa) w Powiecie Tucholskim i województwie kujawsko -pomorskim, a dwa lata później – w Wielkim Mędromierzu -Wioska Miodowa.

Wsie tematyczne wykorzystują bogactwo natury, tradycje kolejarskie, rolnicze, pamięć i przepisy o domowych wypiekach, bogactwo runa leśnego, tradycje i współczesność pszczelarstwa oraz historię związaną z wydobyciem węgla w naszym sołectwie – Piła. Podczas spotkania pokazano dorobek wsi tematycznych, goście podjęci skromnym poczęstunkiem rozmawiali o swoich krainach  i wymieniali doświadczeniem.

Wszystkim bardzo smakowała zupa grzybowa ugotowana przez panią Małgosię. W tym dniu szczególnym: Św. Jana, samo miejsce prezentacji odwiedził” KUPAŁA” i opowiedział  o znaczeniu ziół i potrzebie życia człowieka w zgodzie z naturą.

Na terenie gminy Gostycyn funkcjonują trzy wsie tematyczne: Kolejarska w Pruszczu, Górnicza w Pile i Miodowa, w Wielkim Mędromierzu. Wydana publikacja przyczyni się do promocji  wiosek tematycznych, samorządów i będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń.


(red.)

Mat. nadesłane