Covidowe pomysły MZ

Estimated read time 3 min read

Nazwijmy sytuację po imieniu, właśnie wprowadzono kolejne restrykcje covidowe, które są tak pełne sprzeczności, że tym tematem zajmowali się będą zarówno publicyści, jak i zwyczajni obywatele w sposób szczególny, przedsiębiorcy wielu branż. Zachowajmy pozory chronologii, skupiając się wpierw na treściach zadanych.

Nowa mutacja COVID-19 – zakaz lotów i zmiany w kwarantannie dla podróżujących

Zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka

Chcemy możliwie opóźnić moment, w którym nowa mutacja koronawirusa dotrze do naszego kraju. Dlatego od 30 listopada do 13 grudnia wprowadzamy zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:

 • Botswany,
 • Eswatini,
 • Lesotho,
 • Mozambiku,
 • Namibii,
 • RPA,
 • Zimbabwe.

Ważne! Osoby wracające w tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadzamy także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Co się zmieni?

Wydłużamy kwarantannę do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Zmiany w limitach osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, wesołe miasteczka, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, kasyna, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy, galerie handlowe, domy i ośrodki kultury, pokoje zagadek, sale zabaw, biblioteki– 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

Uwaga! Do liczby osób nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wcześniejszy tekst zasługuje na kilka słów komentarza.

Można tylko współczuć przedsiębiorcom, którzy poniosą skutki źle przygotowanych przepisów, zwyczajny obywatel może już czuć się osobą poddaną segregacji sanitarnej, co jest wbrew prawu zawartemu w naszej konstytucji.

Przykład, maszerujemy sobie do restauracji na pyszny obiadek, a tam czeka nas zimny prysznic. Jeżeli jesteśmy zaszczepieni, nie ma problemu, jeżeli nie, teoretycznie wykidajło zapyta nas lub wręcz poprosi o paszport covidowy. Nie mamy obowiązku tłumaczenia się przed odźwiernym, ale właściciel restauracji będzie miał dylemat. Bo właśnie głupawy rząd zepchnął na niego swoje obowiązki. Właściciel restauracji nie posiada narzędzi, dzięki którym może od nas zażądać zaświadczenia o zaszczepieniu. Jako klienci możemy mu powiedzieć krótko: „na drzewo”. Dodatkowo, mamy prawo wejścia do lokalu, o ile jest w nim mniej, niż 50 osób. Karkołomne i praktycznie awykonalne.

Każdego dnia nowy nonsens, to swoista wizytówka służb, które podobno służą obywatelowi. I tylko mundurowych szkoda, bo zawsze na nich wszystko się kończy.


(mrf.)

MZ – Ministerstwo Zdrowia.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza