Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszym regionie

Estimated read time 4 min read

27 grudnia będziemy obchodzili Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś wojewoda kujawsko-pomorski otworzył znajdująca się przez Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu oraz przedstawił szczegóły obchodów święta w naszym regionie.

W spotkaniu udział wzięli także: naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy pani Edyta Cisewska, komendant Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP harcmistrz Jerzy Gębara, zastępca dowódcy 8. kujawsko-pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Piwowarczyk oraz komendantka zrzeszenia harcerskiego Piąta.pl Anna Filipczak—Krugły.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę na to, że 27 grudnia br. będziemy obchodzili to święto państwowe po raz pierwszy.

Pan Prezydent Andrzej Duda kilka tygodni temu w Poznaniu, w między innymi mojej obecności, podpisał ustawę, która stanowi ten bardzo ważny dzień świętem państwowym. Obchody tego wyjątkowego dnia będą miały miejsce także w Bydgoszczy z udziałem pana wicewojewody Radosława Kempinskiego. Główne uroczystości w naszym województwie będą miały jednak miejsce w Kcyni i w Nakle, gdzie wspólnie z wojewodą wielkopolskim panem Michałem Zielińskim będziemy upamiętniać tereny, gdzie Powstanie Wielkopolskie w sposób szczególny naznaczyło naszą historię

– powiedział wojewoda, który poinformował, że dalsze obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będą miały miejsce na terenie województwa wielkopolskiego.

Dziękuję także za to, że z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oraz pana wojewody wielkopolskiego w wielu miastach naszego kraju gości wystawa poświęcona historii pamięci Powstania Wielkopolskiego. Tę w Bydgoszczy przed Urzędem Wojewódzkim mam dziś zaszczyt w obecności gości otworzyć

– dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy pani Edyta Cisewska wspomniała, że wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Prezentuje ona najważniejsze zagadnienia dotyczące Poznania Wielkopolskiego 1918-1919. Podpisanie ustawy przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odbyło się w miejscu symbolicznym, w Hotelu Bazar w Poznaniu. Właśnie tam 26 listopada 1918 roku przybył Ignacy Jan Paderewski i z okna przemawiał do zgromadzonego, około 50-tysięcznego tłumu poznaniaków. Następnego dnia rozpoczęły się represje niemieckie, odbyły się manifestacje, padły pierwsze strzały, które było słychać w całej Wielkopolsce

– dodała.

Komendant Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP harcmistrz Jerzy Gębara zauważył, że Powstanie Wielkopolskie jest ważnym punktem w programie wychowania patriotycznego realizowanego przez harcerzy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Przez dziewiętnasty rok harcerze naszej Chorągwi zdobywali odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci, znakując w ramach programu „Niepodległa” razem z wojskiem, panem wojewodą i jego służbami, groby powstańców wielkopolskich oraz cmentarze, na których oni spoczywają. Szereg działań, które są prowadzone cyklicznie, harcerze realizują do dnia dzisiejszego. Najnowszą inicjatywą jest znakowanie grobów żołnierzy Armii Krajowej, której jesteśmy uczestnikami

– dodał.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w naszym województwie rozpoczną się Mszą Świętą w Kościele pw. WNMP w Kcyni o godz. 8:30. Po jej zakończeniu odbędą się uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Następnie uczestnicy obchodów pojadą do Nakła, gdzie na godz. 10:30 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Dalsze elementy obchodów w Nakle to wernisaż wystawy plenerowej „Edmund Bartkowki Komendant Powstania”, wystąpienia wojewody i burmistrza oraz przejazd na cmentarz i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile powstańców.

Następnie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński pojadą do Wągrowca, gdzie rozpoczną obchody na terenie województwa wielkopolskiego.


(red.)

gov.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza