Oficjalna wizyta z Saksonii-Anhalt

Estimated read time 2 min read

W Kujawsko-Pomorskiem przebywa z oficjalną wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, z premierem Reinerem Haseloffem na czele. Nasi goście wezmą udział w obchodach święta województwa; odbędą się też rozmowy o współpracy gospodarczej i społecznej.

Dzisiaj (6 czerwca) marszałek Piotr Całbecki i przedstawiciele landu złożą wizytę prymasowi Polski arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi, a następnie spotkają się z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, zwiedzą także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jutro (7 czerwca) nasi goście złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Parku Pamięci oraz wezmą udział w uroczystej sesji sejmiku z okazji święta województwa, która w tym roku odbędzie się we Włocławku.

Zapraszamy na Święto Województwa

W środę, w towarzystwie Anne Wende z ministerstwa rolnictwa landu Saksonia-Anhalt i Fabiana Schenk reprezentującego Enterprise Europe Network (europejską sieć ośrodków oferujących usługi doradcze małym i średnim przedsiębiorcom), odbędzie się spotkanie z ekspertami do spraw rolnictwa i przedsiębiorczości naszego regionu. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i rozmów m.in. na temat oferowanych przez marszałkowską Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego form wsparcia biznesu.

Ostatnim punktem wizyty będzie spotkanie konsul generalną Niemiec w Gdańsku Cornelią Pieper.

Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Współpraca naszych regionów datuje się od 2016 roku.

 

Czytaj także Kujawsko-pomorska delegacja w Saksonii-Anhalt


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza