0 4 min 8 miesięcy

„Silna Biało-Czerwona” – pod takim hasłem w całym kraju odbywały się uroczyste ceremonie i wojskowe pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. Toruńskie obchody, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym. Po mszy wojskowi i goście przemaszerowali pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel.

– 103 lata temu polski żołnierz, który wrócił dopiero z pól bitewnych I wojny światowej, musiał znów stanąć do walki. Hasło „do broni” nie było pustym hasłem! Było zakorzenione w sercach – dlatego, że żołnierze dawali przykład męstwa, odwagi i uświadamiali społeczeństwu, czym jest Ojczyzna i jaką cenę ma jej wolność. Chylę dziś czoła przed wszystkimi żołnierzami, którzy na co dzień, w tej trudnej sytuacji geopolitycznej, stoją w najwyższej gotowości, ukształtowani przez Naród, trwający od wieków w umiłowaniu Ojczyzny. Chwała Wojsku Polskiemu, chwała wszystkim polskim żołnierzom! Niech żyje wolna Polska! Niech żyje pokój na świecie! – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

W ramach uroczystości oficjalne nadano nazwę terenowi położonemu między aleją Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK, aleją Św. Jana Pawła Il, ulicą Tujakowskiego oraz ulicą Słowackiego odtąd miejsce te nosi nazwę Skweru im. Oficerskiej Szkoły Artylerii.

W oficjalnych obchodach święta w Bydgoszczy, które odbyły się w piątek (11 sierpnia) w siedzibie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Podczas uroczystego apelu 59 żołnierzy i pracowników IWsp SZ odebrało odznaczenia państwowe i resortowe. W naszym województwie świętowano również w Rypinie, na Placu Wolności we Włocławku oraz na piknikach wojskowych w Ciechocinku (14 sierpnia) i w Sępólnie Krajeńskim (15 sierpnia).

Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą – czyli właśnie zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. W sierpniu 1920 roku polscy żołnierze pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego pokonali na przedpolach Warszawy Armię Czerwoną i zatrzymali jej marsz na Zachód Europy. Walki toczyły się również na terenie naszego województwa. Na linii Wisły odparto atak hord Budionnego we Włocławku, na przedpolach Torunia, Lubicza.

W Kujawsko-Pomorskiem służy kilka tysięcy żołnierzy i działa kilkadziesiąt jednostek wojskowych: ważnych instytucji NATO, terenowych organów administracji wojskowej, garnizonów oraz innych formacji. W Bydgoszczy mieszczą się między innymi natowskie: Centrum Szkolenia Sił Połączonych oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i 1 Brygada Logistyczna. W Toruniu działa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Inowrocław jest siedzibą 2. Pułku Inżynieryjnego oraz 56. Bazy Lotniczej. W Chełmnie stacjonuje 3. Pułk Saperów, a w Brodnicy 4. Pułk Chemiczny.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl dla UMWKP