0 3 min 7 miesięcy

We wrześniu 2018 r. ruszył rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, który potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Gmina Kęsowo postawiła na ekologię i pnie się po szczeblach drabiny sukcesu, na sam jej szczyt. To nie tylko kwestia przeróżnych instalacji energooszczędnych, to kwestia społecznego oddziaływania, które ma jeden cel – zmianę przyzwyczajeń mieszkańców i urzędników, a to niesie za sobą oszczędności i zachowanie środowiska naturalnego w nienagannym stanie.

Praktycznie zmienia się wszystko, od budowy nowoczesnych źródeł zasilania, poprzez nowatorski sposób budowania domów, po nowoczesne sposoby ich ogrzewania i oświetlenia. To również przeróżne imprezy, które niosą jedno przesłanie – zachowanie w czystości środowiska.

Takich instalacji w gminie Kęsowo przybywa i nie ma przesady w stwierdzeniu, że każdego miesiąca.

Zmieniony i gospodarski sposób myślenia w połączeniu ze środkami, które na ten cel można pozyskać widać wyraźnie, że gmina Kęsowo odrobiła lekcje i korzysta z możliwości, które umożliwiają jej przeróżne projekty i dotacje.

Swoistym ukoronowaniem wysiłków gminy było zdobycie wyjątkowego lauru,  EKO – ORŁA w dziedzinie działań na rzecz ochrony środowiska.

W tym roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala, podsumowująca trzydziestoletnią działalność Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W Jordankach zgromadziła się liczna publiczność, składająca się zarówno z byłych, jak i obecnych pracowników WFOŚiGW, przedstawicieli zarządów WFOŚiGW, a także reprezentanci instytucji takich jak NFOŚiGW, Lasów Państwowych, Państwowej Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Wojewódzkiej Komendy Policji. Nie zabrakło również wójtów, burmistrzów i starostów z województwa kujawsko-pomorskiego.

W sumie wręczono 30 honorowych wyróżnień EKO-ORŁY, gminę Kęsowo reprezentował jej wójt, pan Radosław Januszewski. ( pierwszy w prawej).

 


(red.)

Fot. Mariusz R.Fryckowski

Urząd Marszałkowski

Źródło: Paweł Grzybowski Burmistrz Miasta Rypin