Południk 18 w Bysławiu raz jeszcze

Estimated read time 2 min read

29 grudnia 2021 r. w Bysławiu odsłonięty został „mówiący kamień” z kodem QR oraz tablica przypominająca o tym, że przez tę miejscowość przebiega 18 południk. Tym samym nasz powiat znalazł się w światowej czołówce w kwestii znakowania i uwidaczniania miejsc, w których słońce wstaje dokładnie o tym samym czasie.

Z inicjatywy sołtysa Wojciecha Słupińskiego do działań włączyli się nie tylko mieszkańcy Bysławia i lokalni przedsiębiorcy, ale też samorząd gminny i powiatowy oraz Bractwo 18 Południka z Bydgoszczy. Team igor2009 przygotował skrytkę w ramach Geocachingu i opracował quiz, którego rozwiązanie ukryte jest przed ciekawskimi. Dzięki kodowi QR na kamieniu łatwo będzie gościom trafić na stronę z quizem – link do niej kryje się na powiatowym portalu turystycznym. Wspólnymi siłami udało się więc stworzyć nową atrakcję turystyczną.

Szczególnie cieszy fakt, że zrealizowane działania stanowią twórczą kontynuację wcześniejszych projektów: nawiązują do działań bydgoskiego Bractwa, wykorzystują technologię i sposób wizualizacji zastosowany w systemie mówiących kamieni, korzystają z sieci Geocachingu, odwołują się do powiatowej strony turystycznej. W ten sposób zapewniona zostanie ich widoczność i trwałość – nie tylko na chwile, ale na dłużej.

Dr Stefan Pastuszewski, prezes Bractwa 18 Południka, zachęcał do kontynuowania działań w tym kierunku, obiecując, że Powiat Tucholski zostanie wspomniany przy odsłonięciu tablicy na stadionie narodowym w Szwecji, a w przyszłości może też w Kapsztad.


(red.)

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza