FERIE ZIMOWE 2023

Estimated read time 3 min read

Od 16 stycznia w całej Polsce rozpoczynają się ferie zimowe. To czas wypoczynku i wyjazdy z nim związane. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci drogówki. W województwie kujawsko-pomorskim, ferie przypadają na okres od 30 stycznia do 12 lutego br.

Z uwagi na  wzmożony ruch na drogach, przez cały okres ferii zimowych policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Dużą uwagę mundurowi będą zwracać na kontrolę autobusów i kierowców przewożących dzieci na zimowy wypoczynek.

Podczas kontroli policjanci szczególną uwagę będą zwracać na:

  • stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • trzeźwość kierowców,
  • właściwy załadunek bagażu oraz sprzętu zimowego, stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci  w fotelikach bezpieczeństwa,
  • prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Wybierając się w podróż własnym autem warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.
Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:

  • stan techniczny pojazdu (działanie świateł, ciśnienie w oponach, sprawność układu hamulcowego i jezdnego itp.),
  • wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica).

Pamiętajmy o ważnych zasadach podczas podróży:

  • dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa,
  • nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu – środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
  • siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na wypoczynek.

W związku z powyższym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.


(red.)

KPP Tuchola

PLIKI DO POBRANIA

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza